Franskmannen Clergé de Elder var den første som kunne briske seg med å være offisiell verdensmester i en sportsgrein. Clergé – som man ellers ikke vet mye om – vant verdensmesterskapet i «kongelig tennis» – også kalt real tennis – i 1740, og beholdt tittelen i 25 år.
Kongelig tennis er forløperen for moderne tennis. Men det er avgjørende forskjeller. Kongelig tennis spilles innendørs, og både vegger og tak kan benyttes som vant. Dessuten gir det poeng hvis ballen blir slått inn i diverse åpninger i bakveggen. Tittelkampen i verdensmesterskapet i kongelig tennis ble spilt best av 13 sett, og strakte seg over tre dager.
Nytt blad: Historie nr. 3/2012 er i salg. Les blant annet om Japans Kamikazepiloter, om Shanghai, om perserne - og om frekke nonner.
Historie: Ny fantastisk bokserie. Få første bind NÅ for kr 20- spar kr 209!
Abonnement: - Du får fire numre av Nordens største historieblad for bare 99 kroner.
Quiz og test: Utsett deg for Histories store test og finn ut hvilken diktator du minner mest om.
Diverse: Bruk musen og klikk deg rundt på samuraienes rustning, armbrøsten og en Colt 45.
Historie: På Histories hjemmeside kan du lese og laste ned artikler gratis fra Histories store arkiv.