Dag 6: 10. juni 1967

Golan erobres i siste sekund
dag6
Offensiven i nord er et kappløp med tiden. Statsminister Levi Eshkol er under massivt press fra FN for å inngå en våpenhvile som skal gjelde fra samme dag.

Syria-fronten: Fra morgenen av står det klart at IDF vil seire, og syrerne innleder en tilbaketrekning. Nå er det om å gjøre at israelerne får erobret territorium og nøkkelposisjoner på Golanhøydene før våpen­hvilen trer i kraft om kvelden. Kl. 08.45 offentliggjør den syriske statsradioen i Damaskus at militærets hovedkvarter i Quneitra har falt.

Kunngjøringen, som ikke stemmer, skal få Sovjet til å blande seg i krigen. I stedet skaper den panikk i de syriske styrkene. Befestningene forlates i all hast, og israelerne erobrer til sin egen store overraskelse hele Golanhøydene.

Kamikaze!

Nytt blad: Historie nr. 3/2012 er i salg. Les blant annet om Japans Kamikazepiloter, om Shanghai, om perserne - og om frekke nonner.

Kjøp Historiens Vendepunkter

Historie: Ny fantastisk bokserie. Få første bind NÅ for kr 20- spar kr 209!

Gallup

Påmelding nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev fra Historie. Påmelding her

Prøv Historiebladet

Abonnement: - Du får fire numre av Nordens største historieblad for bare 99 kroner.

Ta diktatortesten

Quiz og test: Utsett deg for Histories store test og finn ut hvilken diktator du minner mest om.

Histories interaktive tegninger

Diverse: Bruk musen og klikk deg rundt på samuraienes rustning, armbrøsten og en Colt 45.

Få tilgang til mer enn 1200 artikler

Historie: På Histories hjemmeside kan du lese og laste ned artikler gratis fra Histories store arkiv.