Skanninger av egyptiske mumier viser at hjerte-kar-sykdommer ikke er et moderne fenomen. Amerikanske og egyptiske forskere har undersøkt 16 mumier som er flere tusen år gamle. Ni av dem hadde kalkavleiringer i veggene i pulsårene, eller i området der årene en gang hadde sittet. Av de personene som var fylt 45 år da de døde og ble mumifisert, viste hele sju av åtte tegn på åreforkalkning. For de som var yngre var det samme tallet to av åtte.
Forskerne antar at alle mumiene enten var tilknyttet faraoens hoff eller hadde tjent som prester eller prestinner.
Det interessante med oppdagelsen er ifølge forskerne at egypterne verken røykte, spiste bearbeidet mat eller satt i en kontorstol dagen lang – faktorer som i dag ofte får skylden når folk får hjerte-kar-sykdommer.
«Oppdagelsen viser at vi blir nødt til å se forbi moderne risikofaktorer for å forstå disse sykdommene til bunns», sier kardiolog Gregory Thomas fra University of California.
Egypterne brukte cirka 70 dager på å mumifisere en person.
Nytt blad: Historie nr. 3/2012 er i salg. Les blant annet om Japans Kamikazepiloter, om Shanghai, om perserne - og om frekke nonner.
Historie: Ny fantastisk bokserie. Få første bind NÅ for kr 20- spar kr 209!
Abonnement: - Du får fire numre av Nordens største historieblad for bare 99 kroner.
Quiz og test: Utsett deg for Histories store test og finn ut hvilken diktator du minner mest om.
Diverse: Bruk musen og klikk deg rundt på samuraienes rustning, armbrøsten og en Colt 45.
Historie: På Histories hjemmeside kan du lese og laste ned artikler gratis fra Histories store arkiv.