I Bibelen står det ingenting spesifikt om dødssynder, ei heller noen tallfesting av synder. Det nærmeste skriften kommer er «seks er de ting som Herren hater, og sju de ting han har avsky for», i Salomos ordspråk. Teksten nevner en rekke synder, som hovmodige øyne, svikefull tunge, hender som utøser uskyldig blod, sinn som legger onde planer, falske vitner som farer med løgner og volder strid mellom brødre.
På slutten av 300-tallet utarbeidet den greske munken Evagrius Ponticus en liste over de åtte verste syndene, og 200 år senere forkortet pave Gregor 1. syndene til de sju vi kjenner i dag. Dersom en kristen begikk en av disse såkalte kardinalsyndene, forsvant – ifølge den katolske kirke – alt håp om fremtidig frelse.
I løpet av 1300-tallet ble Gregors sju dødssynder et populært emne for diskusjoner mellom teologer og forfattere som for eksempel Thomas Aquinas og Dante Alighieri. Dante spredte budskapet om syndene til mange flere da han beskrev dem i sin «Guddommelige komedie». Senere ble de et yndet motiv på malerier, og etter hvert kjent blant de brede lag av befolkningen.
1. Hovmod
2. Griskhed
3. Nydelsessyge
4. Misundelse
5. Fråseri
6. Vrede
7. Ladhed
Nytt blad: Historie nr. 3/2012 er i salg. Les blant annet om Japans Kamikazepiloter, om Shanghai, om perserne - og om frekke nonner.
Historie: Ny fantastisk bokserie. Få første bind NÅ for kr 20- spar kr 209!
Abonnement: - Du får fire numre av Nordens største historieblad for bare 99 kroner.
Quiz og test: Utsett deg for Histories store test og finn ut hvilken diktator du minner mest om.
Diverse: Bruk musen og klikk deg rundt på samuraienes rustning, armbrøsten og en Colt 45.
Historie: På Histories hjemmeside kan du lese og laste ned artikler gratis fra Histories store arkiv.