World Gold Council, som representerer verdens ledende gullgruveselskaper, anslår at det er utvunnet rundt
158 000 tonn gull gjennom tidene. Hvis alt gullet i verden ble samlet og smeltet om til en enkelt massiv klump, ville det utgjort en kube med 20,2 meter lange sider. Kuben ville hatt en verdi på cirka to milliarder dollar, eller 13 milliarder norske kroner.
Verdens nasjonalbanker eier 19 prosent (30 000 tonn) av alt gullet som noen gang er utvunnet. Av dette sitter de nordiske landene til sammen på under 300 tonn. Rundt 100 000 tonn gull er i privat eie i form av smykker og gullbarrer. Resten er eid av museer og private firmaer.
90 prosent av alt gullet som fins i verden i dag, har blitt utvunnet etter at gull-feberen herjet i California i 1848. Eksperter anslår at det fortsatt fins reserver på 50 000 tonn som ennå ikke er utvunnet. Halvparten av dette ligger skjult i forekomster i Sør-Afrika. På verdensbasis blir det utvunnet nærmere 2600 tonn gull hvert år.
Nytt blad: Historie nr. 3/2012 er i salg. Les blant annet om Japans Kamikazepiloter, om Shanghai, om perserne - og om frekke nonner.
Historie: Ny fantastisk bokserie. Få første bind NÅ for kr 20- spar kr 209!
Abonnement: - Du får fire numre av Nordens største historieblad for bare 99 kroner.
Quiz og test: Utsett deg for Histories store test og finn ut hvilken diktator du minner mest om.
Diverse: Bruk musen og klikk deg rundt på samuraienes rustning, armbrøsten og en Colt 45.
Historie: På Histories hjemmeside kan du lese og laste ned artikler gratis fra Histories store arkiv.